W chwili gdy postanawiasz zmienić swój dotychczasowy tryb życia na bardziej zdrowy, z całą pewnością pragnęłabyś mieć wiedzę o tym jakim sposobem możesz poznać obecny stan Twojego organizmu. Jeżeli na przykład nigdy nie należałaś do towarzystwa nazbyt smukłych osób a wręcz przeciwnie, zdarzyło Ci się borykać ze zbędnymi kilogramami, warto abyś określiła swój wskaźnik body mass index.
Czym jest BMI? Body Mass Index, czyli inaczej wskaźnik masy ciała to bardzo proste narzędzie, które w niezwykle szybki sposób umożliwi Ci dowiedzieć się, w jakim miejscu znajdujesz się na kontinuum rozciągającym się pomiędzy skalami niedowaga – nadwaga 3 stopnia.
Jak można obliczyć BMI? Masz możliwość poznać je na własną rękę albo za pomocą kalkulatorów BMI dostępnych w Internecie. Wystarczy, iż znasz dane na temat swojej wagi określonej w kilogramach a także wzrostu określonego w metrach. Wszystko, co trzeba zwykonać, to dzielenie wagi ciała (w kilogramach) przez wzrost ( wyrażony w metrach) podniesiony do kwadratu, a wynik, który wyjdzie to właśnie wskaźnik BMI informujący o tym, czy masa Twojego organizmy jest adekwatna do Twojego wzrostu. Jest to niezmiernie funkcjonalne narzędzie, które bardzo ułatwia odchudzanie.
Musisz jednak pamiętać o tym, że rezultat wskazany przez kalkulator wirtualny nie zastąpi sprawdzonej informacji o jakości Twojego organizmu, ponieważ pomiar BMI nie bierze pod uwagę licznych pobocznych aspektów, które mogą na niego w różny sposób wpływać. Klasyfikacja następuje tu jedynie na podstawie obliczenia stosunku wagi ciała do wzrostu, która to informacja, mimo iż jest przydatna, bardzo często bywa nie do końca niewystarczająca.