Nie potrzebujemy restrykcyjnych diet i olimpijskiego wysiłku, by schudnąć. Niezbędna jest motywacja i trwanie w swoich założeniach, a prędzej bądź nieco później dojrzymy efekty swoich prób.

Jak sprawdzić, czy nasza masa jest odpowiednia?
W celu sprawdzenia wagi potrzebny jest nam kalkulator bmi- wpisujemy w nim nasz wzrost i wagę, a on liczy czy mamy niedowagę, wagę prawidłową, nadwagę, czy I lub II stopień otyłości. Należy brać pod uwagę to, że o ile u ludzi prowadzących umiarkowaną aktywność fizyczną wynik z kalkulatora będzie miarodajny, to ci, którzy są aktywni i mają masę mięśniową nie powinni specjalnie zawierzać kalkulatorowi bmi. Dlaczego? Gdyż jedyne co on sprawdza to waga- a chodzi o to ile mamy % tkanki tłuszczowej i mięśni.

Dieta
Jeśli okaże się, że mamy znaczną nadwagę, albo jesteśmy otyli, warto wszcząć właściwe kroki. Po pierwsze dieta zdrowa! Nieprzetworzona żywność, dostarczanie organizmowi wszystkich niezbędnych substancji odżywczych, minerałów i witamin, a także odpowiednie nawodnienie. Wystarczy tych parę nietrudnych kroków, by zrzucić kilogramy i czuć się zdrowszym codziennie. Nie traktujmy diety jak zła koniecznego, tylko jak ważną przemianę w naszym życiu- nie na chwilę, tylko na zawsze. Jedzmy to, co nam smakuje, nie zmuszajmy się do dań, które zupełnie nam nie pasują- w ten sposób zdrowe odżywianie szybko przestanie nas interesować. Szukajmy zamienników naszych ulubionych dań, podejmujmy ryzyko i poznawajmy nowe smaki- ci, którzy twierdzą, że zdrowe jedzenie jest mało interesujące i pozbawione doznań smakowych, prawdopodobnie nigdy nie eksperymentowali w kuchni.
Czas skończyć z przekonaniem, że zdrowe potrawy i wysiłek fizyczny to coś niefajnego. Okazuje się, że jest zupełnie inaczej. Kiedy nasz organizm otrzymuje to, czego potrzebuje sprawniej funkcjonuje, co też od razu odczuwamy. Ponadto po ćwiczeniach w szybkim tempie poczujemy się szczęśliwi i zrelaksowani, jedyne co musimy uczynić to po prostu przestać wyszukiwać wytłumaczeń i podjąć próbę. Z dużą pewnością nic na tym nie stracimy, a zyskać możemy naprawdę bardzo wiele.